Data, Lexicon

 

Lexikon Dansk, Svensk, English

Bremse, Bromsar, Brakes
Dynamo, Alternator, Generator
Dækkene, Däcken, Tires
Förlygte, Strålkastare, Head light
Gearkasse, Växellåda, Gearbox
Knalpot, Ljuddämpare, muffler
Kardanled, Kardanknut, Universal joint
Knikser, Brytarspetsar
Kobling, Koppling, Clutch
Krumtap, Vevaxel,Crank Shaft
Karburator, Förgasare, Carburator
Knast, Nock Kam
Knastaksel, kamaxel, camshaft
Lejer, Lager, Bearing
Lyddæmper, Ljuddämpare, Muffler
Møtrik, Mutter, Nut
Pakning, Packning, Gasket
Pinnbult, tapskruv, støtte, støtteMutter, tap, pinnbult
Plejlstang, Vevstake
Rotorkul, Rotorkol
Skruv, Skruv, Screw
Strømfördeler, Fördelarlock, Distributor
Støddæmper, Stötdämpare, Shock Absorber
Stempel, Kolv, Piston
Stempelring, Kolvring
Stempelpind, Kolvbult
Tandhjul, Kugghjul, cogwheel
Tændrør, Tändstift, Spark plug.
Topstycke, Topplock, Head
Udstødningsrør, Avgasrör, Exthaust pipe
Understel, Ram, Chassie
Underfald, Underfall
Ventilerne, Ventilerna, Valves


Specifikationer:

4 cylindrar radmotor
Borrning: 60 mm
Slaglängd: 66 mm
Cylinder volym: 746 cc
Kompression: 5,7:1 med Sfäriska kolvar, 5,4 : 1 med flata kolvar.
Effekt: Hk 22/vid 4500 rpm  5,7 : 1 , 18/vid 4500 rpm  5,4 : 1
Växellåda: 3 växlar  hand och eller fotväxel
Kardandrift   till bakhjulet
Vikt: 185 Kg
Bensin tank: 12,5 liter varav ca. 1.5 liter i reserv.
Olja: 2 liter SAE 20 eller SAE 30
Däck: 3,50 x 19"
Batteri: 6 volt 12 A/h

Tändstift ekvivalent med det gamla Bosch W7AC.



Lager i en Nimbus

Framhjul
1301-7500
Båda sidor Kullager F&N 7089, SKF 6204

7501-14015
Vänster Kullager  tät F&N 9477-2, SKF 6303–2
Höger Kullager F&N 9477-2, SKF 6303


Bakhjul
1301-3000
Kronhjulsidan, Axiallager F&N 7134, SKF 51205 
Båda sidor Kullager F&N 7088, SKF 6304

3001-14015
Båda sidor F&N 8381, SKF 30304 

Spetshjul
1301-3000
Inre Kullager F&N 7133, SKF 6302

3001-14015
Yttre Konisk F&N 7132, SKF 30205
Inre Konisk F&N 8383, SKF 30302


Vevaxel
Alla F&N 7052, SKF 6407

Generatorn
Överst. Kullager tät. F&N 7315, SKF 6201-2 (2st.)
Underst. Kullager tät. F&N 7316, SKF 6301-2


Växellåda
Växellådsaxel mot kardan Kullager. Alla
F&N 7088, SKF 6304 
F&N 7062, SKF 6305

Växellådsaxel mot kopplingen båda sidor
Alla F&N 7062, SKF 6305

Kulor
Växelförare Alla 5/16” 1 st F&N 3845
Oljepump 1301-1550 3/8” F&N 3844
Oljepump 1551-14015 5/16” F&N 3845
Styrrör Alla 1/4” F&N 3846
Ljusreglage Alla 5/16” F&N 3845
Gashandtag 7501-14015 1/8” F&N 5608






















Gängor


Nedan anges beteckningarna M och MF - standard M och fingäng MF.

Åtdragningsmoment
Gäller rena och torra skruvar och muttrer. Använda skruvar och muttrar har en sämre hållfasthet.

kgm/Nm

Huvudlagerunderfall        6,0

Vevstaksunderfall               4

Kronhjul                           3,5

Bromstrumma                  3,5

Tändstift                           3,5

Topplock pinnbulrar       3,0-3,5

Topplock 8.8 skruvar     3,5

Topplock 10.9 skruvar   4,0

Muttern på vevaxeln dras hårt                              

Topp- ock botten mutterarna på dynamon dras hårt


Gängor

Bakhjul
7189 Skruv för ram/bromspedal MF 12 x 1,25 - 32mm
7189 Skruv för ram/kronhjulskåpa MF 12 x 1,25 - 32mm
7190 Skruv för kronhjul M 8 x 1,25 - 30mm
7191 Skruv för kronhjulskåpal M 6 x 1,0 - 20mm
7191 Skruv för spetshjulskåpa M 6 x 1,0 - 20mm
7240 Mutter för bakaxel MF 14 x 1,25
7513 och 7514 Eker 56 gängor per tum, 9G/3,65mm
7649 Smörjnippel -MF 6 x 0,75
8371 Bromsexenter MF 12 x 1,25
8384 Skruv för bromstrumma M 8 x 1,25 - 15mm
9287 Tapp för bromsbackar MF 18 x 1,5

Baklyse
5323 Skruv  till ledningar M 4 x 0,7 - 12mm
7265 Skruv  till fastsättning M 6 x 1,0 - 12mm

Bakskärm
5532 Skruv för byglar  till baklyktesledningen M 4 x 0,7 - 6mm
7816 Mutter för stag, gl. modellen MF 10 x 1,0
9646 Mutter för stag, nya modellen MF 10 x 1,0

Batteri
7526 Tvingmutter till batteribygel MF 6 x 0,75

Tråg
5506 Säkringsskruv  till bussningar för skruv  till motorfäste M 4 x 0,7 - 8mm
7095 Pinnbult med krage, gl. modellen -M 8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 37mm
7263-2 Skruv mellan tråg och motorblock MF 8 x 1,0 + 50mm
7264 Pinnbult  till oljefilter M 6 x 1,0 ochoch MF 6 x 0,75 - 21,5mm
7265 Skruv  till front täckplåt M 6 x 1,0 - 12mm
7269 Skruv för motorupphängning MF 12 x 1,25 - 25mm
9219 Pinnbult m/krage till växellåda, nya modellen M 8 x 1,25 och MF 8 x 1,0

Motorblock
7003 Pinnbult för kamakselhus, gl. modellen M8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 34,5mm
7003 Pinnbult för toplock, gl. modellen M8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 34,5mm
7004 Pinnbult för växellåda, gl. modellen M8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 43mm
7005 Pinnbult för dynamo, gl. modellen M6 x 1,0 och M 6 x 0,75 - 26,5mm
7006 Pinnbult för ramlageröverfall MF 12 x 1,25 - 102mm
7025 Mutter för vevstaksunderfall MF 8 x 1,0
7190 Skruv för kamakselhus, nya modellen M8 x 1,25 - 30mm
7190 Skruv för toplock, nya modellen M8 x 1,25 - 30mm
7191 Skruv för alternator, nya modellen M6 x 1,0 - 20mm
9219 Pinnbult m/krage för växellåda, nya modellen M8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 37mm
7169 Utluftningshål överst i svänghjulshuset MF 18 x 1,5

Alternator
5400 Skruv för täckbricka  till kolhållare M4 x 0,7 - 18mm
5532 Skruv för kol M4 x 0,7 - 6mm
5532 Skruv för fältspoleledningar M4 x 0,7 - 6mm
7191 Skruv för montering af alternator M6 x 1,0 - 20mm
7238 Nedersta kronmutter på axel MF 12 x 1,25
7239 Översta kronmutter på axel MF 10 x 1,0
7500 Skruv för hållplatta för kullager M5 x 0,8 - 13mm
7885 Lång Pinnbult för baksköld M6 x 1,0 och MF 6 x 0,75 - 113mm

Förgasare
5400 Ställskruv, tomgång, '53 model M 4 x 0,7 - 18mm
7424 Flottörhus botten M42 x 1,0
7496 Styrskruv för gaskolv M4 x 0,7
7596 Skruv  till oljeutsugningshus M 4 x 0,7 - 5mm
7745 Tomgångmunstycke M4 x 0,7
7749 Skruv  till kullås M6 x 1,0 - 5mm
8555 Nippel för kulventil MF 12 x 1,25 och 1/4'' rörgänga
8563 och 9779-2 Strålrör huvudmunstycke M6 x 1,0
8566 Bottenskruv MF 12 x 1,25
8569 Luftskruv för tomgång M6 x 1,0
8578 Skruv  till luftfilter M4 x 0,7 - 24mm
8578 Ställskruv, tomgång, '38 model M4 x 0,7 - 24mm
8594 Lång skruv mellan choke och insug M6 x 1,0 - 64mm
9886 Nippel i muff för gaskabel MF 8 x 1,0
10102 Instänllningsskruv för lilla trottelnålen M4 x 0,7 Frambroms
8498 Dragstång M8 x 1,25

Fotväxel
5253 Säkringsskruv för dragstång, gl. modellen M4 x 0,7 - 12mm
5253 Skruv för styrskena M4 x 0,7 - 12mm
7191 Justeringskruv M6 x 1,0 - 20mm
8404 Mutter för hopsättning MF 10 x 1,0
8405 Skruv m. krage  till dragstång, nya modellen MF 6 x 0,75

Fotpinnar
7261 MF 12 x 1,25

Fotkoppling
7670 Dragstång M 8 x 1,25

Fördelare
5350 Låsskruv för justerplatta M 4 x 0,7 - 10mm
5423 Låsskruv för kondensatorledning M 4 x 0,7 - 5mm
7399 Skruv för brytarkontakter M 4 x 0,7

Framgaffel
2984 Mutter för styrrör MF 35 x 1,0
3111 Kon med gång för styrrör MF 35 x 1,0
7184 Styrskruv, gl. modellen MF 6 x 0,75
7749 Oljepåfylllningsskruv, gl. modellen M6 x 1,0 - 5mm
8688 Propp m tapp, gl. modellen MF 10 x 1,0
8701 Klämmutter för axel, bägge modeller MF 8 x 1,0
8705 Lång mmutter för dragstång, bägge modeller MF 8 x 1,0
9301 Klämmutter för framgaffelrör, nya modellen MF 8 x 1,0
9305 Propp, nya modellen MF 12 x 1,25

Framhjul
7240 Stängd axelmutter, gl. modellen MF 14 x 1,25
7374 och 8362 Bussning för hastighetsmätare MF 18 x 1,5
7512, 7513, 8681, 9578 Eker 56 gängor pr. tum, 9G/3,65mm
7649 Smörj nippel MF 6 x 0,75
8361 Snäckhjul  MF 48 x 1,0
8371 Bromsexenter MF 12 x 1,25
9287 Tap för bromsbackar, nya modellen MF 18 x 1,5
9480 Kupolmutter, nya modellen MF 14 x 1,25

Framlykta
7651 Skruv  till lyshållare 8907, nya modellen MF 6 x 0,75 - 13mm
Skruv  till sidostycke M8 x 1,25

Framskärm
5350 Skruv för stänklapp, nya modelLEN M4 x 0,7 - 10mm
7141 Skruv för stänklapp, gl. modelLen M4 x 0,7 - 10mm
7651 Skruv, till skärm, ny model MF 6 x 1,0 - 13mm
7651 Skruv, bygel, framgaffelrör, gl. modellen MF 6 x 0,75 - 13mm
7794 Skruv, fastspänning  till kronrör, gl. modellen MF 6 x 0,75 - 18mm

Växellåda
7075-2 PropSkruv  till kullås MF 12 x 1,25
7077 Pinnbult, utlösararm, gl. modellen M6 x 1,0 och MF 6 x 0,75
7080 Styreskruv  till utlösararm, gl. modellen M6 x 1,0
7168 Skruv  till kåpa, gl. modellen M6 x 1,0 - 37mm
7819 Skjutaxel, gl. modellen MF 12 x 1,25
8416 Skruv för viktstång, gl. modellen MF 6 x 0,75
9203 Skruv  till kåpa, nya modellen M6 x 1,0 - 40mm
9219 Pinnbult, utlösararm, nya modellen M6 x 1,0 och MF 6 x 0,75

Handväxel
7541 Skruv för växelspak i ram MF 8 x 1,0 - 19mm
7270 Växelförare MF 6 x 0,75
7646 Skruv för växelspaksknopp MF 6 x 0,75 - 36,5mm

Kamakselhus
7003 Pinnbult för montering av kamakselhus---M 8 x 1,25 och MF 8 x 1,0 - 34,5mm
7099 S  tilleSkruv för ven tiller M 6 x 0,75
7190 Skruv för montering af kamakselhus M 8 x 1,25 - 30mm
7191 Skruv för vippearmshuse, ny model M 6 x 1,0 - 20mm
7264 Pinnbult för vippearmshuse, gl. model---- M 6 x 1,0 och MF 6 x 0,75 - 21,5mm
7265 Skruv för dækplade M 6 x 1,0 - 12mm
7496 Skruv för top af kamakselhus, gl. model M 4 x 0,7 - 5mm
7542 Pinnbult för spændering - dynamohals  M 6 x 1,0 och MF 6 x 0,75 - 31mm

Kickstart
7108 Kickstarteraxel MF 12 x 1,25
7196 Skruv för kickstarterkloss MF 12 x 1,25
9834 Mutter för kick, nya modellen MF 10 x 1,0

Koppling
7040 Skruv för kopplingslameller MF 8 x 1,0

Kontroller
5508 Skruv för ledninger och kontaktfjädrar M 4 x 0,7 - 8mm
7834 Skruv för kontroller, linssockel  M 5 x 0,8 - 9,5mm

Vevaxel
7035 Svänghjulsmutter MF 18 x 1,5

Oljepump
7500 Skruv  till pumplock M 5 x 0,8 - 13mm
7500 Skruv  till smörjrör M 5 x 0,8 - 13mm

Relä
5350 och 6885 Skruv  till ledningar M 4 x 0,7 - 10 och 14mm
5508 Skruv mellan bygel och relä M 4 x 0,7 - 8mm
7794 Skruv mellan reläbygel och ram MF 6 x 0,75 - 18mm

Sadlar
7540 Aksel skruv för framsäte, gl. modellen MF 8 x 1,0 - 24mm
7540 Skruv för fjäder, gl. model -MF 8 x 1,0 - 24mm
7541 Skruv för gummistroppbeslag, nya modellen MF 8 x 1,0 - 19mm
9636 Handtag på basäte MF 10 x 1,0
9640 Tapp för gummistropp, nya modellen MF 10 x 1,0
9851 Akseltapp för sadel, nya modellen MF 8 x 1,0

Ram
7265 Skruv  till knäkuddar M 6 x 1,0 - 12mm
7267 Skruv för verktygslåda MF 8 x 1,0 - 12mm
7267 Skruv  till pumpebeslag MF 8 x 1,0 - 12mm
7348 Skruv för kabelbygel 4572 under tankplåt  M 4 x 0,7 - 10mm
8329 Skruv för stativ MF 10 x 1,0
9855 Bakersta pumphållare, nya modellen MF 6 x 0,75
9604 Skruv  till säkring av tankbygel, nya modellen M6 x 1,0

Stopljuskontakt
5350 Skruv  till ledningar M 4 x0,7 - 10mm
7258 Skruv  till ram MF 6 x 0,75

Friktionsbroms
8897 Styrbromshandtag MF 8 x 1,0
10290 Säkringsskruv m bröst, platta för friktionsbromsroms MF 6 x 0,75

Stye
7172 Proppskruv MF 26 x 1,5
9304 Skruv för gängpropp, ny model MF 12 x 1,25
7260 Mutter för gängpropp, gl. model MF 10 x 1,0
5509 Skruv för signalhorn kontakt, nya modellen M3 x 0,5 - 6mm
5249 Skruv för signalhorn kontakt, gl. modellen M3 x 0,5 - 3,5mm
7650 Skruv för kullås i lyshåndtag MF 10 x 1,0
7488 StopSkruv för gashåndtag MF 10 x 1,0
7208 Spännbussning för wire M6 x 1,0
7204-2 Skruv för handtag MF 6 x 0,75 - 5,5mm
8292 Skruv för ramnummerplåt och laddlampa evt. M3,5 x 0,6...1/8'' x 3/8''
5249 Skruv  till ledninger på laddkontrolllampa M3 x 0,5 - 3,5mm

Tank
5532 Skruv  till tanklock M4 x 0,7 - 8mm
7191 Främre tankbeslag, gl. modellen M6 x 1,0 - 20mm
7265 Skruv i spännplatta M6 x 1,0 - 12mm
7663 Hylsa  till bensinkran 1/4'' rörgänga
7794 Främre tankspänne, nya modellen MF 6 x 0,75 - 18mm
9604 Främre tankspänne, nya modellen m. bygel MF 6 x 0,75
9604 Skruv  till säkring av bygel, nya modellen M6 x 1,0

Topplock
8594 Insug, för förgasare M6 x 1,0 - 64mm

Tändstift MF 14 x 1,25 - 12,7mm
9330 Bussning för tändhatt MF 8 x 1,0

Tändspole
5423 Skruv för ledning M4 x 0,7 - 5mm
5350 Skruv  till fördelarlock M4 x 0,7 - 10mm

Grenrör
7266 Skruv  till spännstycke M 8 x 1,25
7266 Gängände  till värmesköld MF 6 x 0,75

Avgassystem
7541 Skruv för standard avgasrör MF 8 x 1,0 - 19mm
7541 Fiskstjärt i aluminium MF 8 x 1,0 - 19mm
8487 Spännbygel för sport avgasrör MF 8 x 1,0

Sidovagn typ RB
7190 Skruv för skärmförstyvare M 8 x 1,25 - 30mm
7267 Skruv för bärstång MF 8 x 1,0 - 12mm
7513 Eker 56 gänga pr. tum, 9G/3,65mm
7715 Skruv för spiralfjederbeslag MF 10 x 1,0 - 33mm
7715 Skruv för spännstycke MF 10 x 1,0 - 33mm
7969 Klämmstycke MF 12 x 1,25
8384 Skruv för bromstrumma M 8 x 1,25 - 15mm
8481 Sidovagnsaxel MF 16 x 1,5
8482 Navkapsel -MF 48 x 1,0
8497 Bromsstag MF 12 x 1,25
8499 Bromsstag M 8 x 1,25
8606 Bygel för skärm MF 6 x 0,75
8612 Skruv för skärm M 8 x 1,25 - 40mm
8615 Mutter 3/8'' - 45mm
9369 Bygel för bladfjäder MF 10 x 1
9560 och 9576 Bygel för skena M 8 x 1,25
9726 Tapp för bromsbackar MF 10 x 1,0

Spårkullager kan med fördel användas täta i bl.a. hjulnav.

Koniska lager skall normalt endast dras för hand, sedan lossas ”lite” då ett litet spel alltid skall finnas.

Axialkullager används endast på på ett ställe på de tidigast Nimbus i baknavet. Lite spel skall finnas, dra tills det tar emot och lossa lite.

6407 Vevaxel lager